Dlaczego w Małopolsce

Cech stolarski

„Gdyby nie klej, nie piłowiny, nie jadłby stolarz słoniny”

Nie każdy z Państwa wie, że w Krakowie, u schyłku średniowiecza powstał pierwszy CECH STOLARSKI. Czym jest cech? Nazwa wywodzi się od niemieckiego „zeichen”, czyli znak. Każdy z powstających cechów wyróżniał się odpowiednim symbolem kojarzącym się z zawodem wykonywanym przez jego członków. W pierwszym okresie istnienia cechów: snycerze, stolarze, malarze, tokarze tworzyli wspólne bractwo. W XV wieku stolarze odłączyli się od pozostałych zawodów i wyodrębnili osobny cech, zatwierdzony przez Radę Miasta. Cech stolarzy stał się jednostką autonomiczną, w której obowiązywała hierarchia: od ucznia po cechmistrza. Dodatkową ciekawostką był zapis mówiący o sytuacji zagrożenia wojną - wtedy jednym z obowiązków stolarskich mistrzów była obrona murów i WŁASNEJ BASZTY. KRAKOWSKA BASZTA STOLARZY mieści się przy ulicy Pijarskiej i jest jedną z trzech w pełni zachowanych baszt w obrębie murów miejskich Krakowa.

Południowa Polska i rozwój branży meblarskiej, grafika

Południowa Polska i rozwój branży meblarskiej

W 1786 roku pojawiła się pierwsza wzmianka o działalności stolarzy w Kalwarii Zebrzydowskiej. W roku 1896 było ich już ponad siedemdziesiąt! Utworzono wówczas organizację cechową i powstała pierwsza publiczna Krajowa Szkoła Stolarska, której zadaniem było kształcenie przyszłych rzemieślników i mistrzów stolarstwa.

W 1947 roku odbyły się pierwsze powojenne Targi Kalwaryjskie, dwa lata później zawieszono działalność Cechu i wznowiono ją dopiero w 1955. Od lat dziewięćdziesiątych XX wieku, aż do dnia dzisiejszego, nastąpił znaczący rozwój lokalnego przemysłu. Dzięki wieloletnim tradycjom i równoczesnym zastosowaniu najnowocześniejszych technologii, małopolskie firmy meblarskie z powodzeniem produkują i eksportują swoje produkty do najdalszych zakątków na całym świecie.

Deski w tartaku

Tartacznictwo i rozwój przemysłu drzewnego w Małopolsce

Historia wielu lokalnych tartaków i zakładów przetwórstwa drewna w regionie często wyglądała podobnie: w latach 70. i 80. były to rodzinne mikroprzedsiębiorstwa świadczące usługi przecierania drewna dla mieszkańców pobliskich miast i wsi. Zmiany ustrojowe po 1989 roku spowodowały znaczący wzrost zapotrzebowania na surowiec i półprodukty drzewne. Firmy przeszły żmudny proces profesjonalizacji produkcji, zwiększając swoje możliwości dystrybucyjne. W XXI wieku zostały podjęte pierwsze próby automatyzacji i eksportu, ale przede wszystkim pokrycia ogromnego zapotrzebowania na drewno w całym kraju. Obecnie najwięksi producenci tarcicy w Małopolsce przecierają rocznie nawet 400 tysięcy m3 drewna i przodują wśród największych firm branży drzewnej w Polsce. 

W nawiązaniu do powyższych tradycji stolarskich szykujemy dla Państwa niezwykłe wydarzenie, które zarówno dla wystawców, jak i zwiedzających wniesie dużą wartość dodaną: będzie niezapomniane i inspirujące.